Voldsom hændelse i Rema 1000: Ungarbejdere ramt

En uhyggelig hændelse er sket i en Rema 1000, hvor unge medarbejdere var på job. Politiet er involveret, mens rørende beskeder strømmer ind til butikken

På et Facebook-opslag vælter reaktionerne fra kunder og andre danskere ind til medarbejderne i den Rema 1000-forretning, der tirsdag aften har været udsat for en uhyggelig oplevelse i butikken.

‘Kæmpe kram til de unge mennesker der var i butikken,’ skriver en kunde.

En anden skriver: ‘Uhh en ubehagelig oplevelse. De bedste tanker til jer,’ mens en tredje også sender medarbejderne de bedste tanker:

‘Ej hvor forfærdeligt – håber jeres medarbejdere er okay,’ skriver en tredje dansker.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Her ses Rema 1000-forretningen – se flere billeder nederst
Se også
Skudt flere gange i hovedet på åben gade i København

Det er et Facebook-opslag fra den pågældende Rema 1000-forretning, der beskriver, at der er sket et uhyggeligt røveri, som danskerne reagerer på.

‘LUKKET RESTEN AF TIRSDAG AFTEN. PGA. RØVERI. Desværre har vi her til aften været udsat for røveri i butikken. Alle er efter omstændighederne okay, men selvfølgelig chokeret,’ skriver Rema 1000 i Næsby ved Odense, som er den butik, der har været røveri i.

Butikken tilføjer:

‘Tusind tak til de kunder som var i butikken og som har været behjælpelige. Vi åbner igen onsdag morgen kl. 7.00. Skulle nogen af de berørte kunder have brug for hjælp eller støtte efter denne trælse oplevelse, så kontakt endelig Fie eller Tine i butikken,’ skriver Rema 1000 Næsby på Facebook.

Det har ikke været muligt for Presse-fotos.dk at opnå en kommentar fra Fyns Politi om sagen.