Retten giver anklagemyndigheden medhold i, at erhvervsmand samarbejdede med rocker fra Hells Angels.
Retten i Roskilde finder fredag erhvervsmanden Carl Richard Christensen, kendt som “Køge-Calle”, skyldig i hvidvask. Han straffes med fængsel i to år.
I sagen er også et tidligere medlem af Hells Angels, Frank Errington Olsen, fundet skyldig. Han straffes med en tillægsstraf på et år og syv måneder.
(Artiklen fortsætter under billedet)

En tredje tiltalt, der var ansat hos Carl Richard Christensen, frifindes.
Den 66-årige Christensen blev landskendt, da han ufrivilligt optrådte i TV 2-dokumentaren “Den sorte svane”. Her talte han med programmets muldvarp om netop hvidvask.
Lokalt var han kendt blandt andet for sin involvering i ejendomsbranchen i selskabet CC Ejendomme. I nogle år var han i byrådet for Socialdemokratiet, og desuden har den bankuddannede mand på et tidspunkt været formand for Herfølge Boldklub.
Straffesagen drejer sig om det økonomiske samarbejde mellem Christensen og det daværende medlem af Hells Angels.
Sidstnævnte tjente store penge på salg af hash i Nørrebroparken i København.
Det var netop Christensens håndtering af rockerens sorte penge, som har været omdrejningspunkt i sagen. Og mere præcist købet af to lejligheder i Sydspanien.
Under sagen har alle tre nægtet sig skyldige.
/ritzau/