En dansk rapper, som oftest gemmer sig bag en maskering, er kommet i vælten efter at have lagt et særdeles kontroversielt lydklip på sin TikTok.
“Fuck Israel, alle støtter med deres absence (fravær, red.), heil Hitler, han forstod de skulle gasses”.
Denne korte raptekst er blevet postet på profilen, hvor han også har skrevet teksten ‘Freedom of speech’.
Han lover sine følgere, at sangen snart vil blive udgivet.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Men det passer måske ikke helt alligvel.
Til Ekstra Bladet har den balaclava-bærende rapper Miklo fortalt, at det hele blot var et stunt, da han gerne ville skabe en ‘chokeffekt’.
‘Jeg støtter på ingen måde Hitler og hans idéer, jeg er selv muslim, så Hitler ville ikke have brudt sig om sådan en som mig. Det eneste, jeg har gjort, er at bruge min kunstneriske frihed til at skabe en chokeffekt for at udtrykke min utilfredshed med det folkedrab, der sker i Palæstina,’ lyder det fra rapperen med det borgerlige navn Anders Henckel Johansen.
Flere af hans følgere er da også overrasket over den mærkværdige sangtekst.
‘Bro. Det sagde du bare ikke,’ skriver en, mens en anden skriver:
‘Det kommer folk til at snak om det her.’
Miklo er dog hurtig til at tage til genmæle. Teksten burde ikke være til at tage fejl af, men han mener at ordene skal tages med et gran salt.
‘Overdrivelse fremmer forståelse. Så kort opsummeret, min utilfredshed er udelukkende rettet mod zionisterne fra Israel. Desuden er det ikke en sang, der skal udgives, blot et lille TikTok-stunt,’ oplyser Miklo til Ekstra Bladet.
Det er ikke uvant for den maskerede rapper Miklo, at komme med støtte til Gaza.
I samarbejde med Gilli, som ikke maskerer sig, har de udgivet sangen ‘Generation Gaza’.
At Miklo kommer med en kontroversiel tekst kommer nok ikke bag på mange.
Rapperen har været inde og ude af spæjældet de seneste mange år.
Han står bag sine tekster ved at maskere sig, men den gik ikke længere efter en retssag, hvor hans borgerlige navn blev afsløret.
Han er blevet dømt for grov vold, frihedsberøvelse, røveri og afpresning af tre ofre. Disse forbrydelser kostede ham fire år i spjældet, hvor han nok måtte undvære sin højtelskede balaclava.
Da han var blot 17 år gammel, blev han dømt for at slå en pædagog i ansigtet.
Et par år senere fik han en dom på tre år og seks måneder for grov vold og våbenbesiddelse.
Nu sidder han på TikTok og hylder Hitler med sin tekst.