Hvid røg stiger nu op

Torsdag er konklavets anden dag i Rom, og foreløbig er det ikke lykkedes at vælge en efterfølger til pave Frans, da der for kort tid siden blev sendt sort røg op gennem skorstenen

Til gengæld kan borgere i Horsens torsdag eftermiddag se hvid røg i luften, som i Rom ellers ville have været forbundet med valget af en ny pave.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Her ses hvid røg stige op fra den pågældende bygning

Det er på Torsted Allé i Horsens, at den hvide røg torsdag kort før klokken 13.00 stiger op fra en villa, der er i brand.

Fremme på stedet befinder Presse-fotos.dks udsendte sig.

Han fortæller, at flere brandbiler sammen med politiet, en ambulance og en akutlægebil er rykket ud til villavejen i forbindelse med alarmopkaldet fra huset.

Billeder fra stedet viser, at store brandslanger fra flere af brandbilerne er trukket ind på den pågældende husgrund.

Der er ikke tydelige flammer ude fra vejen, men altså kun hvid røg at se i luften.

Presse-fotos.dk er ikke bekendt med de nærmere omstændigheder, men der er ikke meldinger om, at nogen personer skal være kommet til skade.

En 17-årig dreng blev vidne til et mareridt, da hans far ifølge politiet dræbte hans mor med et knivstik i brystet – og bagefter forsøgte at vende kniven mod sønnen