Vildt fænomen rammer nu Danmark: Denne dag sker det

Illustrationsfoto.

Oplev solens magi på nært hold – fang den delvise solformørkelse med specialudstyr og vær klar med beskyttelse til øjnene!

Lørdag den 29. marts 2025 kan danskerne opleve en delvis solformørkelse på forårshimlen.

Og i anledning af det astronomiske fænomen markerer Science Museerne begivenheden med et specielt arrangement på Steno Museet i Aarhus, hvor der vil være mulighed for at observere fænomenet gennem kikkerter med særlige solfiltre.

Det skriver Aarhus Universitet Science Museerne i en pressemeddelelse.

Her inviterer Steno Museet til et ‘solformørkelses-event’ fra klokken 11-16.

Besøgende kan i løbet af arrangementet opleve solformørkelsen gennem specialudstyrede kikkerter, ligelesom der også vil være en planetarieforestilling med fokus på formørkelser samt mulighed for at streame fænomenet direkte til en telefon via en særlig kikkert.

Et sjældent himmelfænomen

Den delvise solformørkelse begynder klokken 11.27, hvor månen gradvist bevæger sig ind foran solen. Klokken 12.20 nås maksimum, hvor cirka en tredjedel af solens skive vil være dækket, inden formørkelsen afsluttes klokken 13.13.

Selvom dagslyset ikke vil blive mærkbart svagere, er det stadig en unik mulighed for at opleve det astronomiske fænomen, der først gentager sig i Danmark den 12. august 2026.

En solformørkelse opstår, når solen, månen og jorden står på linje i verdensrummet, så månen midlertidigt dækker for solen set fra jorden.

Under en delvis solformørkelse vil en del af solens skive stadig være synlig, hvilket skaber et imponerende syn på himlen.

Sikkerhed frem for alt

For at beskytte øjnene er det vigtigt aldrig at se direkte på solen uden beskyttelse. Solformørkelsesbriller, som filtrerer skadelig stråling, kan købes på Steno Museet for 20 kroner på dagen eller forud for arrangementet.

Du kan finde mere information om arrangementet på deres hjemmeside og købe billetter på her.

‘Solformørkelses-event’ på Steno Museet finder sted lørdag 29. marts fra klokken 11 til 16.

Sidste år meddelte den københavnske festival ellers, at det var slut, men nu vender de alligevel tilbage med et stærkt program.