I Ulfborg har ejerne af mange får fået sig noget af chok efter en ulv kom forbi.
Et ægtepar, som ejede 150 får har fået en chokerende melding om, at deres får er blevet udsat for et muligt ulveangreb. Det giver både senfølger hos de overlevende får, men har også gjort stort indtryk på ejerne.
Berit Kiilerich og hendes mand bor i Ulfborg. De ejer de 150 får, som er blevet udsat for angrebet. Ulveangrebet her gjort, at flere af fårene er blevet aflivet, mens andre har fået store skader.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Presse-fotos.dk har tidligere kunne berette om en 30 FÅR DØDE: FORMENTLIG DET VÆRSTE ULVEANGREB!
Det skriver Dagbladet Holstebro-Struer.
“Flere af fårene har også lidt skade, men de ser okay ud. Så nu får de lov til at gå et par dage. Det er ret voldsomt ud af en flok på 150. For mig som fåreavler er der både tale om et driftstab, ekstra arbejde samt senfølger hos fårene, der måske må abortere som følge af deres chok”, fortæller Berit Kiilerich til avisen.
Seks af fårene er blevet dræbt, yderligere seks mangler i flokken og fire får er blevet aflivet efter angrebet.
Læs denne relaterede historie: ULV SLIPPER LØS I DANSK ZOO OG DRÆBER 31 FLAMINGOER OG TO STORKE