Det er gået stærkt. Meget stærkt. Interessen for aftenens solformørkelse har været så massiv, at Salling Group nu melder udsolgt af solformørkelsesbriller i hele landet.
Det gælder blandt andet Føtex, Bilka og BR, som tilsammen har solgt sig igennem et enormt lager på omkring 350.000 par. Vi har talt med presseansvarlig hos Salling Group, Mathias Nellemann Jakobsen, som kan fortælle, at beholdningen er faldet markant på ganske kort tid.
350.000 briller blev til 0
Da Salling Group gjorde sig klar til den store solformørkelse, havde koncernen omkring 350.000 solformørkelsesbriller på lager. I går tirsdag var der omkring 120.000 tilbage. I morges var lageret nede på cirka 70.000. Og nu er der altså udsolgt. Det betyder, at omkring 350.000 par solformørkelsesbriller er blevet revet væk fra butikkerne i takt med, at danskerne har gjort sig klar til aftenens astronomiske begivenhed.
Efterspørgslen eksploderede
De seneste dage har jagten på de særlige briller været tydelig. Sociale medier flyder i dag onsdag over med desperate danskere der søger de populære briller. Hos blandt andet Føtex, Bilka og BR har interessen været så stor, at lagerbeholdningen er faldet drastisk fra dag til dag. Nu er det sidste par solgt.
Aftenens store himmelfænomen
Afhængigt af hvor man befinder sig, vil en meget stor del af Solens skive blive dækket. For dem, der allerede har sikret sig solformørkelsesbrillerne, er det derfor bare at finde et sted med godt udsyn og vente på, at Månen begynder sin passage foran Solen. Har man ikke fået fat i briller, er det vigtigt ikke at forsøge at se direkte på Solen. Almindelige solbriller er ikke en sikker erstatning for godkendte solformørkelsesbriller.

Lille forbehold: Tallene kan ændre sig løbende, men Salling Group formoder, at alle cirka 350.000 solformørkelsesbriller nu er solgt.


