Blodigt angreb i gang i europæisk hovedstad: Advarsel mod voldsomme billeder

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Presse-fotos.dk advarer i videoen om voldsomme billeder, hvor flere civile personer bliver skudt. De indledende meldinger lyder på, at et større antal mennesker er blevet dræbt i angrebet

Voldsomme videoer florerer tidligt lørdag aften på de sociale medier.

Videoerne viser blandt andet, at en mand løber ned ad gaden med en stor riffel og skyder tilfældige forbipasserende i hovedet.

Først når han forbi en kvinde i et busstoppested, som han retter våbnet mod, men tilsyneladende lader leve.

Derefter løber han mod en kvinde, der går ude på vejen. Kvinden hejser hænderne op mod ham, men han retter riflen mod hendes hoved og skyder.

Få meter længere nede ad vejen forsøger en ung kvinde i en hvid jakke at gemme sig bag en bil for at redde sit liv.

Gerningsmanden løber ned til hende og afgiver et enkelt skud, der rammer hende – og hun falder om blødende og mister livet.

Efterfølgende lyder meldingerne på, at et større antal er dræbt.

(Artiklen fortsætter under billedet – nederst kan du se en video af gidslerne, der kommer ud)

Her ses et billede fra videoen af det voldsomme angreb – Foto: X
Se også
Uhyggelig kendsgerning: ‘Alt peger på, at vi snart vil blive ramt af en storkrig’

Seks personer er blevet dræbt, efter at en person lørdag åbnede ild i Ukraines hovedstad, Kyiv.

Det oplyser landets præsident, Volodymyr Zelenskyj, i et opslag på X.

Ukraines sikkerhedstjeneste, SBU, kalder skudepisoden for en “terrorhandling”, skriver Reuters.

Den formodede gerningsmand er ligeledes blevet dræbt, meddeler Ukraines indenrigsminister, Ihor Klymenko, på Telegram.

– Skytten blev dræbt under sin anholdelse i Kyiv, skriver indenrigsministeren ifølge AFP og tilføjer, at gerningsmanden “havde taget flere mennesker som gidsler og affyret skud mod politibetjente under anholdelsen.”

Fire personer blev skudt og dræbt af gerningsmanden på gaden, mens en af gidslerne ligeledes blev dræbt, skriver Zelenskyj. Derudover døde en kvinde på hospitalet af sine kvæstelser.

14 personer er desuden såret, herunder et barn, og præsidenten advarer, at det tal kan stige yderligere, da flere mennesker har søgt hjælp for deres skader efter episoden.

Zelenskyj skriver desuden på X, at en efterforskning er startet med det samme, og at både det nationale politi og landets efterretningstjeneste er på sagen.

Indtil videre er det ifølge præsidenten blevet slået fast, at gerningsmanden satte ild til en lejlighed, før han gik ud på gaden med et våben i hånden.

Han er tidligere blevet retsforfulgt for kriminelle handlinger og har været bosiddende i Donetsk-regionen i “lang tid”, men er født i Rusland.

Kyivs borgmester oplyste tidligere, at en specialaktion var i gang for at pågribe den mand, der åbnede ild.

Aktionen skulle være foregået i et supermarked, hvor personen befandt sig, skrev borgmesteren i et opslag på Telegram, melder det ukrainske medie Kyiv Independent.

– Ifølge de første meldinger kan der også høres skud inde i supermarkedet, skrev borgmesteren.

Hændelsen fandt ifølge det ukrainske medie sted i Holosijivskyj-distriktet i den sydvestlige del af Kyiv.

/ritzau/

Annonce
Annonce