En brand i en bygning har sendt brandvæsenet på overarbejde fredag morgen. Flammerne har fået fat i huset, der står tilbage stort set udbrændt. Slukningsarbejdet er i gang, men det vil sandsynligvis tage flere timer, før der er kommet fuldstændig kontrol over situationen.
Opdatering: Politiet kan senere fredag bekræfte den frygtede mistanke. Læs mere om det nederst i artiklen.
Fredag morgen er brandvæsenet rykket massivt ud til en voldsom brand i en bygning.
Presse-fotos.dk er også til stede, og redaktionens udsendte kan berette om talrige brandbiler, der nu er i gang med slukningsarbejdet.
Politiet er også fremme og har afspærret de omkringliggende veje, mens der arbejdes på stedet.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Brandvæsenet har sågar sat droner i luften for at assistere med den omfangsringe slukning.
Det drejer sig om en bygning i byen Langebæk nær Vordingborg, hvor branden er brudt.
Presse-fotos.dk har forsøgt at få fat på Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi, men det har indtil videre ikke været muligt.
Derfor er det uklart, om der er sket personskade i forbindelse med branden. Årsagen er desuden uklart.
Opdatering:
Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi har tirsdag formiddag skrevet et opslag på X om branden.
‘Kl. 0606 modtog vi anmeldelse om brand i et hus på Østergårdsstræde i Langebæk ved Vordingborg. Huset er svært beskadiget. Slukningsarbejdet pågår stadig,’ skriver politikredsen.
Det oplyses samtidig, at politiet ikke kan udelukke, at husets beboer befinder sig på stedet.
Torsdag mistede en ældre kvinde livet, da en voldsom brand fik fat i et parcelhus. Det kan du læse mere om her.
Opdatering:
Fredag eftermiddag kan politiet nu oplyse, at en person er fundet død inde i huset.
‘Vi har på stedet fundet en indebrændt person, som vi formoder er husets beboer. Vi arbejder fortsat på stedet,’ skriver politikredsen i et nyt opslag på X.
Voldsom brand koster liv: Kvinde fundet indebrændt i hus









