Voldsomme billeder: Ung mand har netop mistet livet

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

En ung mand i 20’erne har netop mistet livet efter en voldsom ulykke. En anden person er samtidig blevet bragt på hospitalet i en ambulance

Billeder fra stedet tirsdag aften ser meget voldsomme ud.

På en landevej holder en fuldstændig smadret personbil, der blandt andet er helt krøllet sammen i fronten.

Kort derfra ligger et mindre køretøj ødelagt i grøften til vejen.

Overalt ligger der glasskår og andre vragrester, mens en bilinspektør er i færd med at undersøge stedet.

En ung mand er afgået ved døden.

Presse-fotos.dk kan ikke bringe billederne.

OPDATERING:

En bilinspektør har været til stede for at klarlægge omstændighederne omkring ulykken. Det fortæller Morten Axelsen, som er vagtchef ved Nordjyllands Politi, onsdag morgen.

En bilinspektørs opgave er at undersøge alvorlige trafikulykker. Bilinspektøren kan blandt andet vurdere, hvor hurtigt der er blevet kørt, eller om der er foretaget en opbremsning eller lignende.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Illustrationsfoto
Se også
Far til tre udsætter uskyldig kvinde for brutalt mareridt på græsplæne

En mand i 20’erne har mistet livet i en trafikulykke i Løgstør i Nordjylland.

Det oplyser vagtchefen ved Nordjyllands Politi, Torben Arendrup, til Ekstra Bladet.

“Vi modtager en anmeldelse om et færdselsuheld her klokken 20.10, som var sket ud for Tinghøjvej i Løgstør. I den forbindelse er der en ung fører, der kører på en UTV, som formodentlig har kørt ud for ubetinget vigepligt og blev påkørt af en bil. Det ender med, at den unge mand i UTV’en afgår ved døden,” siger vagtchefen til avisen.

En UTV er et firehjulet køretøj, der kan minde om en blanding mellem en motorcykel og en lille bil. Det bliver ofte brugt i svært fremkommeligt terræn.

De pårørende til den unge mand er orienteret.

Føreren af bilen blev efter ulykken kørt til tjek på sygehuset, men vedkommende er formentlig ikke kommet alvorligt til skade, oplyser politiet til Ekstra Bladet.

Annonce
BreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreaking

Annonce