En fodboldfan måtte forbi skadestuen til behandling efter et voldsomt overfald.
Torsdag aften mødte FC Midtjylland det skotske hold Celtic i Europa League. Kampen blev vundet af danskerne og afviklet roligt, selvom de mange skotske fans nok ikke var helt tilfredse med resultatet.
Efter kampen fortsatte de fodbold- og ølglade skotter ud i det herningensiske natteliv.
Her blev en 27-årig fan udsat for et voldeligt overfald.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Ifølge vagtchefen hos Midt- og Vestjyllands Politi fik politiet en anmeldelse klokken 02.30 om, at den 27-årige mand fra Skotland var blevet slået i hovedet med en glasflaske flere gange. Det siger Simon Skelkjær til TV Midtvest.
Politiet rykkede ud til værtshuset, men gerningsmanden var ingen steder at finde. Vagtchefen oplyser dog til mediet, at politiet arbejder videre med efterforskninger og undersøger, om der er brugbare optagelser fra videoovervågning på stedet.
Slagene med glasflasken endte med at koste skotten en tur på skadestuen, hvor han blev behandlet for en flænge i hovedet.