Virksomheder ønsker enklere rapporteringskrav

Foto; Sydbank

En ny stor undersøgelse, som Voxmeter har gennemført for Sydbank, viser, at danske virksomheder bakker op om EU-Kommissionens forslag om at forenkle rapporteringskravene.

Undersøgelsen omhandlede bæredygtighed og rapportering og bygger på svar fra 400 virksomheder med mellem 10 og 499 ansatte.

Resultatet er klart: Hele 81 % af virksomhederne mener, at enklere rapporteringskrav er en god idé. Men det betyder ikke, at de vil skrue ned for deres bæredygtighedsarbejde. Tværtimod peger mange virksomheder på, at de vil intensivere indsatsen i de kommende år.

”Vores undersøgelse peger klart på, at de danske virksomheder ikke har opgivet den bæredygtige dagsorden. Tværtimod kan de ressourcer, der nu frigøres fra rapporteringsopgaver, blive kanaliseret ind i konkrete initiativer, der fremmer den grønne omstilling og andre relevante ESG-tiltag,” siger Morten Laugesen, erhvervsøkonom i Sydbank i en pressemeddelelse.

Forslaget om de forenklede rapporteringskrav møder dog også kritik.

“Problemet er, at informationsbehovene ikke bliver mindre – vi har brug for bæredygtige oplysninger fra virksomhederne. I sidste ende handler det om gennemsigtighed. Investorerne har brug for information om, hvilke virksomheder der er grønne – og hvilke der ikke er.” udtaler Andreas Rasche, Professor, Associate Dean, Department of Management, Society and Communication, i et interview med presse-fotos.dk.

Ifølge undersøgelsen planlægger 65 % af virksomhederne at investere i initiativer, der reducerer energiforbruget og mindsker CO₂-udledningen inden for de næste tre år.