Hvis du gerne vil undgå et kæmpe skattesmæk til marts, når årsopgørelserne bliver frigivet på Skat.dk, kan du gøre klogt i at læse med her
Inden udgangen af oktober udkommer Skatteguiden sammen med Nordnet med en spritny funktion i en app, der skal sætte en stopper for de skattesmæk, som mange danskere oplever hvert år i marts, når årsopgørelserne bliver frigivet.
Med den nye løsning kan hundredetusindvis af danskere få beregnet deres skat direkte i appen.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Lanceringen af den nye funktion sker i kølvandet på en undersøgelse fra Skatteguiden, der viser, at under to procent af danske aktiehandlere får deres gevinster eller tab med i forskudsopgørelsen.
Den kommende funktion i Skatteguidens app retter sig nemlig mod de over 800.000 af danskere, der handler med aktie, og som vil sikre sig, at de ikke får et enormt skattesmæk til marts.
“Mere gevinst lyder som gode nyheder, men det er også forbundet med en risiko. Hvis man ikke løbende justerer sin skat, øger det risikoen for et skattesmæk markant,” advarer Nikolai T.G. Høgskilde, stifter af Skatteguiden, til B.T..
Ifølge ham bunder problemet i, at det danske system er meget uoverskueligt.
“Det er ikke fordi danskerne ikke vil rette aktieskatten. Det er kompleksiteten forbundet med det. Folk ved med god grund ikke, hvad de skal rette, i hvilke felter og hvordan det påvirker resten af deres skat og økonomi. Det er præcis det, vi løser med det, vi lancerer,” siger Nikolai T.G. Høgskilde til B.T..
Den nye funktion for at undgå skattesmæk i Skatteguidens app kommer til at blive tilgængelig i både den gratis og den betalte udgave.
I gratisversionen får alle aktiehandlere mulighed for at se, hvordan deres handler påvirker skatten, mens man ved den betalte version kan sætte katten på autopilot, så Skatteguidens rådgivere automatisk opdaterer skatteoplysninger, når der sker ændringer i handlerne.
Hos Nordnet er man glade for, at den nye funktion snart er tilgængelig i Skatteguidens app.
Landechef i Nordnet Danmark, Tine Vestergren Uldal, peger nemlig på, at det svære skattesystem i Danmark kan afskrække potentielle investorer, fordi de ikke vil risikere et skattesmæk.
“Vi mener, at skat bør være meget enklere. Vi oplever, at kompleksiteten og faren for at lave fejl holder mange danskere tilbage fra at investere deres penge og dermed sætte dem til rådighed for det danske erhvervsliv. Derfor gør vi nu vores til, at det bliver lettere at være investor i Danmark,” siger Tine Vestergren Uldal, landechef i Nordnet Danmark, til B.T..
Vidste du at Presse-fotos.dk findes som app? Hent den gratis her: Presse-fotos.dk App – App Store

