”Vi drak for meget og ruskede i hinanden” – Kendis i sit livs krise

Anne-Grethe Bjarup Riis til premiere på musicalen Natasja

Det sidste års tid, har ikke været nemt for skuespiller, instruktør og forfatter Anne-Grethe Bjarup Riis.

Efter mere end 20 år sammen, gik det ikke længere, og parret valgte derfor at lade sig skille.

Men Anne-Grethe har alligevel formået det med både værdighed og en insisterende tro, at se på livet på ny, og opdage at livet stadig har meget at byde på.

Hun har genfundet balancen – mellem arbejde, venskaber og ikke mindst sig selv. Det betyder ikke, at alt er perfekt. Men det betyder, at hun er landet et sted, hvor hun ikke længere ser bagud med sorg, sygdom og forlist kærlighed, men fremad med nysgerrighed og gåpåmod.

Drak for meget og så gik det galt

Anne-Grethe og hendes eksmand Bo, fik i 2015 noget af et chok, da deres blot 8-årig søn Giltbert, blev alvorlig syg med kræftformen Leukæmi.

Gilberts sygdom sled meget på forholdet mellem Anne-Grethe og Bo, da de samtidig skulle have en normal hverdag til at fungere og opretholde et familieliv med de andre børn.

– Jeg tror også, det handlede om, at vi havde givet og givet og givet. Den forbandede cancer havde suget alt ud af os.

– I frustration kom vi til at drikke for meget og ruskede i hinanden, udtalte Anne-Grethe Bjarup Riis sidste år til ugebladet Søndag.

Om der er en ny udkåren i kikkerten melder historien intet om.

Læs også: Kendt clairvoyant død: Rørte hele kendis-Danmark