‘Vi betragter det som en alvorlig forbrydelse’

En yderst voldsom hændelse er netop sket på åben gade i København. Politiet er selv ude at kalde sagen en ‘alvorlig forbrydelse.’ Omkring samme tid er en anden blodig sag sket i København – den kan du læse mere om længere nede i artiklen

Massevis af blå blink lyser lige nu aftenmørket omkring gerningsstedet op.

Betjente ses i begge ender af gaden og flere omkringliggende veje er afspærret, mens mindst en gerningsmand er på flugt.

Politiet ved på nuværende tidspunkt ikke, hvor han er.

Til gengæld er et offer, der mødte gerningsmanden på offentlig vej foran andre københavnere, nu i al hast blevet indbragt til hospitalet.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Her ses noget af politiet omkring gerningsstedet – se flere billeder nederst
Se også
Politistyrker sværmer om stedet: Blodet sprøjter på gaden

Det er på H.C. Lumbyes Gade på Østerbro i København, som politiet mandag aften er talstærkt til stede på.

Ifølge politiet er en 36-årig mand blevet overfaldet og er efterfølgende hastet på Rigshospitalet.

“Der har været et alvorligt overfald, og vi er i gang med at lave en gerningsstedsundersøgelse. Vi har spærret nogle gader af og er ved at sikre spor. Vi betragter det som en alvorlig forbrydelse, og det også derfor vi nu laver alt fra afhøringer af vidner og sporsikring,” siger vagtchef Rune Nørgaard hos Københavns Politi til B.T..

På nuværende tidspunkt har Københavns Politi ikke oplysninger på offerets tilstand ud over, at han var kontaktbar, da ambulancen ankom til hospitalet.

Der er i skrivende stund ikke foretaget nogen anholdelser i sagen.

Læs mere om den anden blodige hændelse i København her.