Verdensstjerne aflyser i sidste øjeblik – dansk trio træder til

Arkivfoto: NorthSide

Med kun få dage tilbage til NorthSide træder den danske trio til som erstatning efter James Blakes pludselige aflysning.

Med blot tre dage til årets NorthSide er den britiske verdensstjerne James Blake desværre nødt til at aflyse sin koncert på grund af uforudsete omstændigheder.

Selvom aflysningen kommer med kort varsel, har festivalen i Aarhus allerede fundet en erstatning.

Det oplyser Northside i en pressemeddelelse.

I stedet træder de energiske synth/pop-rockere fra Turboweekend til og tager over efter James Blakes afbud.

Trioen er netop blevet genforenet til stor glæde for danske fans, efter at de for seks år siden takkede af efter 12 år med uforglemmelige koncerter landet over – herunder på den allerførste NorthSide i 2010 samt tre gange mere i 2011, 2012 og 2016.

Med ny musik og en række solide hits i bagagen har Turboweekend i foråret spillet både udsolgte og anmelderroste koncerter rundt omkring i landet. Derfor er festivalchef Brian Nielsen ekstra glad for at kunne præsentere et ægte NorthSide-navn som erstatning:

“Det er virkelig ærgerligt at få et afbud så tæt på festivalen, men det sker jo desværre en gang imellem. Derfor er vi også super glade og taknemmelige over, at Turboweekend træder til med så kort varsel. De debuterede på NorthSide i vores første festivalår, de er meget højt på ønskelisten hos vores publikum, og så har de om nogen skabt mindeværdige koncertoplevelser på NorthSide igennem tiden, så jeg er 100 procent sikker på at de løfter opgaven,” siger festivalchefen.

Turboweekend spiller lørdag klokken 20.30 i Nova-teltet.

Der er stadig billetter at få til NorthSide 2025. Køb dem her.

NorthSide finder sted i Eskelunden i Aarhus fra torsdag den 5. juni til lørdag den 7. juni.

Skuespilleren gør det klart, at hverken han eller resten af holdet vender tilbage i deres ikoniske roller fra DR-klassikeren.