H.C. Andersen Paraden har for første gang siden 1987 måttet aflyse en forestilling i Eventyrhaven. Regnvejret satte en stopper for eventyret.
For første gang i 38 år er en forestilling på Eventyrslottet blevet aflyst.
Det oplyser H.C. Andersen Paraden, som ellers hver sommerdag – undtagen søndag – optræder i Eventyrhaven.
Det er tirsdagens formiddagsforestilling, der i første omgang er blevet aflyst.
‘Jeg har lige meddelt alle eventyrungerne, at de kan blive hjemme i tørvejr, da vi ikke spiller dagens første forestilling kl. 11. Vejr og vejrudsigt er – selvfølgelig – årsagen! Men det kan jo pludselig klare op – og så er vi klar og oplagt til eventyr,’ skriver paradens leder, Torben Iversen, i en mail til Fyens Stiftstidende.
Han tilføjer, at der klokken 12 bliver sendt en ny melding ud til alle medvirkende om, hvorvidt dagens øvrige udendørsaktiviteter bliver gennemført:
Klokken 12.45: Det eventyrlige møde på Flakhaven – Den grimme ælling og den smukke svane
Klokken 13.00: Forestilling på Eventyrslottet
Klokken 14.00: Eventyr på Fodrejsen – dramatiseret, guidet tur i den gamle digters fodspor i barndomsbyen
Selv hvis hele eftermiddagens program må aflyses på grund af vejret, bliver det ikke en tom dag for de mange børn i paraden. Kl. 14.45 går turen nemlig med bus til Ungdommens Røde Kors’ sommerlejr i Ringe, hvor der venter en indendørs optræden.