Politi og beredskab må mandag formiddag rykker ud til et yders bizart syn i det københavnske gadebillede.
En helt almindelig mandag formiddag i den københavnske bydel Frederiksberg tager pludselig en voldsom drejning.
Efter en vild koalition mellem to køretøjer må politi, beredskab og redning haste ud til hændelsen.
Det, der møder dem, da de ankommer, er langt fra hverdagskost.
(Artiklen fortsætter efter billederne)


En af kommunens fejemaskiner er efter billederne at dømme braget op i bagenden på en parkeret Mercedes og væltet om på siden.
Skaderne på den parkeret ser ud til at være markante.
Sammenstødet er sket på den meget trafikerede færdselsåre gennem Frederiksberg Peter Bangs Vej.
“Ulykken skete klokken 09.09, hvor vi så kom ud og regulerede trafikken. Chaufføren har mistet herredømmet over fejemaskinen, og han er uskadt, oplyser vagtchef hos Københavns Politi, Mads Østermark,” til TV 2 Kosmopol.
Ved ulykken ramte fejemaskinen hele tre biler, som alle har fået skader, oplyser han.
“Han skal nu afhøres og vi skal undersøge, om der kan være noget mistænkeligt bag ulykken. Det er en helt normal producere,” afrunder vagtchefen.
Herunder kan du se flere billeder fra hændelsen:








