Unge mænd hastet på sygehuset efter alvorlig hændelse: Nu sker helt ny udvikling

Adskillige måneder efter to unge mænd blev angrebet i en voldsom hændelse, er en 25-årig mand nu blevet anholdt for at stå bag.

Den 17. september sidste år blev to mænd på henholdsvis 19 og 22 år angrebet i en så voldsom grad, at de skulle på sygehuset til behandling.

Ifølge Ritzau havde politiet efter en hændelsen en mistanke om, at en bestemt personkreds var involveret, men det blev ikke uddybet nærmere.

Tirsdag er det kommet frem, at en 25-årig mand mandag morgen blev anholdt og sigtet for forsøg på manddrab ved at have slået eller stukket de to mænd med kniv.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Illustrationsfoto.

Det oplyser Charlotte Tornquist fra Midt- og Vestsjællands Politi til Ritzau.

Den 25-årige mand bliver tirsdag klokken 09.30 fremstillet i et grundlovsforhør ved Retten i Holbæk, i sagen om knivepisoden, der foregik på Skyttens Vej i Holbæk.

Anklagemyndigheden bægerer om lukkede døre under retsmødet.

Det vil sige, at offentligheden ikke får mulighed for at høre nærmere om sagens beviser, eller hvad den sigtede eventuelt forklarer.

Ifølge Ritzau vil politiet tirsdag ikke oplyse, hvorvidt sagen kan være relateret til bandemiljøet, eller om de to ofre kender den sigtede.

Hvis det ikke lykkedes anklagemyndigheden at få den 25-årige mand fængslet for begrundet mistanke om forsøg på manddrab, vil man forsøge at få ham fængslet for bestemmelsen om legemsangreb af særligt rå, brutal eller farlig karakter.

Politiet vil på nuværende tidspunkt ikke dele, hvordan man kom på sporet af den sigtede.

Presse-fotos.dk følger sagen.

Opdatering:

Tirsdag eftermiddag oplyser Ritzau, at en dommer har afgjort, at der er begrundet mistanke om, at den 25-årige har udøvet grov vold.

Han er derfor blevet varetægtsfængslet frem til den 17. februar.

Manden er fortsat sigtet for forsøg på manddrab, lyder det.

Se også
Vanvittige umotiverede angreb på flere personer

Korte videoer