Ung popstjerne melder udsolgt efter få minutter: Annoncerer ekstrakoncert

Annika har taget Danmark med storm, og det tog derfor ikke længe før den første koncert på hendes kommende turné blev fuldstændig udsolgt.

Siden debutsinglen ‘Knuser Hjerter’ udkom sidste år, har den unge sangerinde Annika taget overhalingsbanen direkte mod toppen af dansk musik.

Popkometen er blandt de mest afspillede danske kunstnere på Spotify, hendes debutalbum ‘AW’ slog dansk Spotify-rekord, og i sommers fik hun æren af at åbne Orange Scene ved årets Roskilde Festival.

Derfor er interessen for hendes kommende nordiske turné også stor. Faktisk er den så stor, at koncerten i Falkonersalen på Frederiksberg blev udsolgt efter ganske få minutter.

Og straks blev en ekstrakoncert annonceret.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Illustrationsfoto.

‘Omggggg’

Klokken 10.00 mandag blev billetterne til popkometens turné, der udover flere danske byer også lægger vejen forbi Oslo, sat i salg.

Cirka ti minutter senere kunne Annika meddele i en Instagram-story, at koncerten i Falkonersalen allerede var udsolgt.

“Omggggg. Falkoner er allerede udsolgt, så vi sætter en ekstra i salg nu!”, skrev hun.

Ekstrakoncerten som Annika omtaler bliver afholdt den 9. april 2026 – to dage før den nu udsolgte dato i Falkonersalen.

Der er i skrivende stund stadig billetter til koncerterne i Aalborg, Aarhus, Odense og Oslo.

Billetter til turnéen kan købes her.

Stort streaming-år

Annikas første nordiske headliner-turné kommer på bagkant af en stor festivalsommer, hvor højdepunktet var åbningskoncerten på Roskilde Festivals Orange Scene, der dog blev ramt af ærgerlige tekniske udfordringer undervejs.

Sideløbende med de mange festivaloptrædener strømmede særligt ét Annika-nummer ud af de danske højtalere. Nummeret ‘Stolt’, der har en gæsteoptræden af rapperen Lamin, blev nemlig danskernes mest streamede sang på Spotify i løbet af sommeren.

Også debutalbummet ‘AW’ opnåede en stor milepæl på Spotify tidligere i år. Det blev nemlig det album af en kvindelig kunstner med flest streams på én dag nogensinde.

En ung kvinde med mange talenter

Selvom Annika først udgav sin debutsingle sidste år, er hun ikke ny i musikbranchen. Hun deltog nemlig i MGP tilbage i 2017.

Også inden for filmverdenen har hun tidligere gjort sig. Som helt lille medvirkede hun i intet ringere end en Oscar-nomineret film.

Annika fyldte blot syv år under indspilningen af Thomas Vinterbergs ‘Jagten’, hvor hun spillede over for den danske verdensstjerne Mads Mikkelsen.

I 2017 medvirkede hun også i science fiction-filmen ‘QEDA’.

Koncerten i Lille VEGA med et af de største talenter inden for dansk rap blev hurtigt udsolgt. Nu er endnu en koncert blevet annonceret.