Ukraine i enorm melding til Danmark: Mette F. jubler over ny aftale

Her overflyves Presse-fotos.dk af en drone på vej ud af Sloviansk efter reportageturen og advares i den forbindelse af vores fixer
Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Ukraine og Danmark har netop underskrevet en stor aftale, som blandt andet omhandler krig og krigsudstyr. Det er et vigtig skridt, lyder det fra statsminister Mette Frederiksen

Danmark og Ukraine vil blandt andet samarbejde om droner, siger Mette Frederiksen

Flere detaljer og citater fra Mette Frederiksen tilføjet fra afsnit fire og frem.

Danmark og Ukraine har indgået en aftale om tættere forsvarssamarbejde ved Nato-topmødet i Ankara. Det siger statsminister Mette Frederiksen (S).

(Artiklen fortsætter under billederne)

Illustrationsfoto – Soldater fra Air Defence Wings Eskadrille 541 lader missillauncheren NASAMS under træningen på Gniben. Foto: Ulrikke Holm Christensen / Forsvaret
Presse-fotos.dk under et dronenet i frontlinjebyen Sloviansk i starten af 2026
Se også
Det havde INGEN ventet: Putins nærmeste allierede undskylder midt i Ukraine-krigen
Se også
Enorme nyheder for Ukraine: Kæmpe betydning for krigen
Se også
Vild krigsmelding: Rusland i store problemer

Aftalen kan både føre til, at Danmark køber forsvarsmateriel i Ukraine og giver Ukraine mulighed for at producere i Danmark.

– Nu høster vi nogle af de brutale erfaringer, Ukraine har gjort sig i krigen mod Rusland til at styrke dansk forsvar, siger Mette Frederiksen.

Det er blandt andet på droneområdet, at aftalen skal give effekt, siger Mette Frederiksen.

– Jeg tror, at alle kan se, at en af grundene til, at ukrainerne klarer sig langt bedre på slagmarken, end alle havde forventet, det er, at de er dygtige på droneteknologi, siger Mette Frederiksen.

Hun forventer, at aftalen både vil være med til at styrke forsvaret af Danmark og dermed også forsvaret af Europa.

Målsætningen er, at de europæiske lande skal kunne forsvare sig selv i 2030 efter at have været afhængig af amerikansk hjælp siden Anden Verdenskrig.

I løbet af den mere end fire år lange krig mod Rusland har Ukraine dog udviklet sit forsvar i en grad, så Europa bliver nødt til at trække på Ukraine for at indfri det mål, mener Mette Frederiksen.

– Jeg er selv af den overbevisning, at vi ikke kan forsvare Europa, hvis ikke vi har Ukraine med som del af Europa.

– Så det her er en del af den danske og europæiske oprustning for at sikre, at vi har den nødvendige kampkraft, siger Mette Frederiksen.

Hun fastslår, at Nato allerede er i gang med at styrke sin østlige flanke både over for hybridkrig, men også over for et potentielt angreb fra Rusland.

– Når vi indgår et stadig stærkere forsvarssamarbejde med Ukraine, så handler det ikke bare om krigen i Ukraine. Det gør det også. Men det er også for at sikre, at vi får oprustet selv i tide, siger Mette Frederiksen.

På Nato-topmødet i Ankara ventes de 32 Nato-lande onsdag at enes om en erklæring, der blandt andet forpligter Nato-landene på at give Ukraine militær støtte for 70 milliarder euro i år og næste år.

RITZAU

Annonce
Annonce
Annonce