Uheld på Storebæltsbroen: ‘Spøgelsesbilist’

Illustrationsfoto.

Politiet undersøger, om en anmeldelse om en mulig spøgelsesbilist har noget at gøre med uheldet på broen.

Der er sket et uheld på Storebæltsbroen.

Det oplyser Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi på det sociale medie X.

Uheldet er sket på højbroen i østgående retning.

Vagtcentralen hos Sydsjællands og Lollands-Falsters Politi uddyber, at de klokken 13:24 har modtaget en anmeldelse om, at en bilist havde kørt i vestgående retning i det østgående spor.

Tre minutter senere, klokken 13:27, har politikredsen modtaget anmeldelsen om færdselsuheldet.

Nu er redningspersonale samt Brand & Redning til stede ved uheldsstedet og skal undersøge, om de to anmeldelser har noget med hinanden at gøre.

Desuden oplyser vagtcentralen, at to personer er lettere tilskadekomne, og at trafikken glider forbi uheldet, hvor nødsporet er taget i brug.

Opdatering:

Politikredsen har tirsdag eftermiddag klokken 15:31 skrevet på X, at de nu er færdige ved uheldsstedet, og at trafikken glider normalt.

Overset fejl kan ødelægge din bil: Sluk ikke motoren