Dele af en motorvej er nu lukket ned i forbindelse med et færdselsuheld. Trafikal kaos og forsinkelser rammer bilister i den travle myldretidstrafik
Et hav af bilister må fredag eftermiddag ved 15-tiden væbne sig med tålmodighed og slå koldt vand i blodet, efter et færdselsuheld på en travl motorvejsstrækning har skabt store forsinkelser.
Flere køretøjer er ifølge billeder fra stedet og Vejdirektoratet involveret i færdselsuheldet, som har resulteret i, at dele af motorvejen er blevet lukket ned.
‘Uheld, Spor spærret, Kun 1 farbart spor. Højre spor spærret. Redning er på stedet. Forventet forlænget rejsetid op til 30 minutter’ lyder det på Vejdirektoratets trafikkort.
På billeder fra stedet fremgår det desuden, at der er massiv kødannelse.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Færdselsuheldet er sket på E20 Fynske Motorvej fra Odense mod Middelfart mellem <52> Odense SV og <53> Odense V
Vejdirektoratet oplyser, at bilister klokken 14.45 møder køen allerede før Odense. Det betyder, at køen i skrivende stund strækker sig omkring ti kilometer.
Politi-, brand- og øvrigt redningsmandskab er ankommet til stedet, men beredskabet har under oprydningsarbejde på stedet kunne holde dele af motorvejen åbent, så bilister kan passere med stor forsigtighed.
Køen er klokken 14.45 dog stadig tiltagende.
‘Kø, Forlænget rejsetid: 10-30 min., Uheld. Forventes afviklet i løbet af eftermiddagen,’ oplyser Vejdirektoratet.

