Det er en meget voldsom sag, hvor to mænd har behandlet et andet menneske på en fuldstændigt utænkelig måde.
To mænd har begået en ekstrem forbrydelse.
Sagen er så voldsom, at den giver helt ondt i maven.
For det er bare et dødt menneske, der er blevet behandlet gennemført frygteligt.
(Artiklen fortsætter under billedet)

De to mænd på henholdsvis 46 og 48 år har nemlig den 18. september sidste år først placeret liget af den 52-årige mand i en plastiktønde, efter at han var blevet skudt.
Det skriver TV2 Øst.
Derefter har de placeret tønden i en varebil og kørt sammen fra Brøndby til et skovområde i Rønnede.
Her overhældte de liget med brandbar væske.
Inden de satte ild til liget, og det endte med at blive helt forkullet.
De to mænd har erkendt at have håndteret liget og er dermed blevet idømt tre måneders fængsel for usømmelig omgang med lig ved Retten i Næstved.
Det fortæller Skipper Pelle Falsled, der er specialanklager ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi, til TV2-regionen.
De to mænd var dog ikke tiltalt for mord eller medvirken til mord.
Der er ifølge specialanklageren berammet en retssag med nævningeting i oktober, hvor en tredje person er tiltalt for mordet.

