Der var dømt tordenvejr for alle pengene, da lyn ramte flere hus torsdag aften.
I går kunne Presse-Fotos.dk fortælle om et hus på Sydfyn, der var gået flammer i, efter et lyn slog ned i huset og antændte stråtaget.
Brandvæsen og politi rykkede talstærkt ud, og det tog lang tid at slukke flammerne.
Men det var åbenbart ikke det eneste sted, hvor et hus blev ramt af et lyn.
(Artiklen fortsætter efter billedet)

Torsdag kl. 18.35 indløb en anmeldelse om brand i et hus i Hadsten. Ifølge anmelderen, husets 64-årige kvindelige beboer, var branden opstået som følge af lynnedslag, og alle personer var ude af huset.
Det oplyser politiet i en pressemeddelelse.
En patrulje ankom til stedet på omtrent samme tid som brandvæsnet. Her kunne de konstatere, at der var kraftig røgudvikling fra husets tagryg, men ingen flammer.
Anmelder og dennes mand forklarede, at de hørte et højt brag fra overetagen, hvorefter strømmen gik, og de kunne konstatere, at det brændte på overetagen. Et vidne forklarede, at han havde set lynet slå ned ved huset.
Du kan se flere billede her, hvordan det forløb, da lynet slog ned i huset på Sydfyn:




