Tidligere minister tiltalt for børneporno: Hér er han

Nye oplysninger rammer nu offentligheden efter chok-tiltale om børneporno og besiddelse af børnesexdukke mod tidligere minister

Den tidligere minister og i dag topchef med fremtrædende rolle i offentligheden, der fredag blev tiltalt for børneporno, har længe været efterforsket af politiet.

Mandens bopæl har samtidig flere gange været ransaget af politiet, skriver Ektra Bladet.

Ifølge mediets oplysninger er der tale om en langvarig efterforskning af eksministeren, der begyndte allerede tilbage i 2023.

Under ransagningerne af manden hjem har politiet blandt andet beslaglagt flere krypterede it-enheder, som politiet siden har fået åbnet. It-enhederne har vist rystende optagelser.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Illustrationsfoto

Nu træder Henrik Sass Larsen frem og fortæller, at der er ham, der tiltalt i den chokerende sag.

Det skriver den tidligere minister i en pressemeddelelse via en sin forsvarer.

“Jeg har aldrig nogensinde gjort et barn fortræd – og kommer aldrig til at gøre det. Mit ærinde har været det stik modsatte”, siger Henrik Sass Larsen.

Den tidligere minister nægter sig skyldig i alle anklagerne mod ham.

“Jeg havde selv planlagt at offentliggøre hændelsesforløbet i forbindelse med en bog, jeg er ved at færdiggøre for dermed at give en hel og fuldstændig fremstilling af sagen. Jeg havde håbet og forventet at have længere tid hertil, men jeg vil nu bruge alle mine kræfter på at færdiggøre bogen, få fortalt min version af sagen og få renset mit navn,’ skriver Henrik Sass Larsen.

Navneforbud ophævet

Da sagen kom frem i offentligheden var der navneforbud, men nu er det blevet fjernet. Det sker, da forsvarer,  Peter Lundmark Jensen, at sagen er blevet beskrevet på en sådan måde, at hans klients identitet er blevet tydeliggjort.

“Uanset anmodningen herom og uanset de hensyn, der i al almindelighed må tages til tiltalte i straffesager, har den samlede danske presse omtalt sagen på en sådan måde, at min klients identitet er tydeliggjort og dermed i realiteten offentliggjort”, skriver forsvareren i en pressemeddelelse.

Har fratrådt toppost

Henrik Sass Larsen har også fratrådt sin stilling som politisk direktør i Aktive Ejere. Det bekræfter organisationen i en pressemeddelelse.

Henrik Sass Larsens forsvarer understreger, at organisationen Aktive Ejere ikke har haft nogen kendskab til hverken efterforskningen eller den nu rejste tiltale mod eksministeren.

“Bestyrelsen tager opsigelsen til efterretning og er enig med Henrik Sass Larsen i, at han ikke skal fortsætte som direktør. Bestyrelsen har intet kendskab haft til den af politiet gennemførte efterforskning og nu rejste tiltale”, skriver Aktive Ejere i pressemeddelelsen.

For blot et år siden var Henrik Sass Larsen ude og forsvare sin politiske kollega, Mike Fonseca, som var i offentlighedens søgelys.