Teknikere og hunde: Massiv aktion på københavnske adresser

Betjente, teknikere og politihunde er i gang med at gennemsøge flere opgange, hvor en politiaktion er i gang.

Fredag aften er politivognene hastet ud, da man er i gang med en politiaktion.

Teknikere og betjent er set gå ind og ud ad to opgange, hvor man også er kommet ud med flere genstande.

Det fortæller vidner på stedet til Presse-fotos.dk.

(Artiklen fortsætter under billedet)

“Der er mange blå blink på Hesseløgade på Østerbro, hvor politiet har været til stede i lang tid. De er i gang med at gennemsøge to opgange og hundene søger i området omkring boligblokkene”, lyder det fra et vidne på stedet.

Hvad politiet er i gang med at undersøge er endnu uvist, men de kan bekræfte, at de er til stede og i gang med en politiforretning.

Københavns Politi kan dog understrege, at der er ikke er tale om personskade i forbindelse med aktionen.

Presse-fotos.dk følger sagens udvikling…

Samme aften er mange unge mennesker samlet for at fejre 9.klassernes afslutning. Men politiet har nu lukket festen ned, da der har været flere voldsepisoder.