Suspekt annoncerer stor danmarksturné: ‘Altid sulten for mere’

Den provokerende raptrio begiver sig ud på deres første danmarksturné siden 2021 med nyt album i bagagen.

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Fredag vendte Danmarks største rapgruppe tilbage med to muskuløse numre.

Særligt singlens A-side ‘9 Liv’ har med en kæk reference til Prinsesse Isabella ført Suspekt direkte tilbage i mediernes spotlys.

Udgivelsen blev præsenteret som startskuddet på Albertslund-gruppens niende plade.

Hvornår den udkommer vides endnu ikke. Men nu kan Suspekt annoncere en landsdækkende turné, der virker tæt forbundet med albummet.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Arkivfoto: Suspekt til Køge Festuge 2026.

For første gang siden 2021

I et Instagram-opslag mandag morgen kan Suspekt annoncere, at de i det nye år drager ud på deres ‘9 Liv Tour’.

‘Altid sulten for mere. Det hele Danmark vi dominerer,’ lyder det i opslaget.

Som medlemmet Klamfyr bedyrer i kommentarfeltet, kan publikum se frem til ‘Verdens mest Suspekte halbal’, når han sammen med Bai-D og Rune Rask besudler arenaer landet over.

Turnéen starter den 19. marts 2027 på Royal Stage i Hillerød, og turen går blandt andet forbi Roskilde, Aalborg og Esbjerg, før det hele afsluttes i Odenses SJF Bank Arena den 24. april.

Se også
‘Bollede ham i går’: Nu tager Isabella-sag helt ny drejning

Vi skal helt tilbage til 2021 for at finde Suspekts seneste Danmarksturné. Dengang var det en række spillesteder – heriblandt Store Vega i København og Train i Aarhus – der lagde scene til.

Trioen har dog langt fra holdt koncertpause siden.

I de efterfølgende år har de spillet på adskillige festivaler, turneret to gange med Grøn samt spillet kæmpe koncerter i Parken og på Refshaleøen.

Suspekt var senest albumaktuelle i 2023 med ‘Ancient Aliens’, og nu har de altså et nyt album på vej.

Dermed kan publikum på den kommende turné se frem til både spritnyt materiale og gamle kendinge som ‘Kinky Fætter’, ‘Proletar (Hvor jeg står)’ og ‘Gonzo’.

Det officielle billetsalg starter torsdag den 1. oktober klokken 10.00.

Man kan dog få adgang til et pre-sale allerede i dag, fra klokken 10, hvis man skriver en kommentar på Suspekts Instagram-opslag.

Annonce
Annonce
Annonce