Presse-fotos.dk var til stede på gerningsstedet, efter at en 19-årig fodboldspiller var blevet hastet til hospitalet.
Natten til søndag udspillede der sig en særdeles dramatisk hændelse for en 19-årig mand.
Klokken halv fire om natten fik politiet en anmeldelse om, at en person var blevet stukket ned. Da det ankom til stedet blev det klart, at der var tale om et alvorligt knivstikkeri.
Efterfølgende var det fattigt med informationer om den voldsomme sag, som blev omtalt en “alvorlig hændelse”.
Men tirsdag morgen er der kommet nye informationer om den 19-åriges tilstand.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Det er den midtjyske fodboldklub FC Midtjylland, der melder ud. Det skyldes, at det er den 19-årig Alamara Djabi fra klubben, der er blevet stukket ned i weekenden.
Og FCM tilslutter sig politiets meldinger om, at det var en særdeles alvorlig situation.
‘Alamara Djabi var efterfølgende i livsfare og blev akut opereret. Siden har han gennemgået endnu en operation, og efter en professionel indsats fra det tilkaldte redningspersonale og senere sygehuslæger er hans tilstand nu stabil. Han er vågnet fra kunstig koma og har det efter omstændighederne godt,’ skriver klubben på sin hjemmeside.
FC Midtjylland skriver videre, at man er i tæt dialog og samarbejde med myndighederne og yder støtte til Djabi og hans familie.
Af respekt for politiets arbejde har klubben ikke ydereligere kommentarer, lyder det.
Midt- og Vestjyllands Politi oplyste mandag, at man søgte en gerningsmand som følge af knivstikkeriet.
Det drejer sig om en 20-årig mand, som politiet efterlyser. Du kan læse mere om efterlysningen her.
Tirsdag lyder det fra politiet, at man fortsat leder efer manden.
“Allerede i løbet af natten til mandag gjorde vi de første forsøg på at få den mistænkte anholdt, desværre uden held. Derfor offentliggjorde vi i går navn og billede af manden i håb om, at offentligheden kan hjælpe os på sporet af ham.”
“Efterlysningen har ind til videre ikke ført til anholdelse af den mistænkte, så vi er fortsat interesseret i at høre fra folk, der har oplysninger om hans opholdssted,” fortæller efterforskningsleder Susanne Kiel Nielsen.
Politiet oplyser, at det fortsat er uklart, hvad motivet for knivstikkeriet er. Det er dog politiets formodning, at der opstod en uoverensstemmelse mellem Djabi og gerningsmanden.
Det var på Smallegade i Herning, at episoden skete natten til søndag.
FC Midtjylland skriver til slut, at alle i klubben er dybt berørte at hændelsen.
‘Vores tanker er hos vores holdkammerat, hans familie og venner, og vi ønsker ham fortsat god bedring,’ lyder det.

