Styrker vrimler til i en kamp for hans liv: Pårørende får nu leveret forfærdelig besked

Illustrationsfoto
Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Forskrækkede og helt tilfældige danskere er pludselig blevet vidner til en fuldstændig forfærdelig sag

Billederne fra stedet viser, at et hav af beredskabsstyrker er vrimlet til stedet, hvor alarmopkaldet kort forinden er indløbet fra.

Mindst 13 udrykningskøretøjer herunder akutlægebil og ambulance ses på grusparkeringspladsen.

På billederne fremgår det, at redningsarbejdet arbejder og kæmper for at redde livet på offeret.

Nu er den tragiske melding desværre kommet fra politiet, som bekræfter et dødsfald.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Illustrationsfoto
Se også
Enorm drama bryder ud i Comanches MC: Går voldsamok på egne rockere
Se også
Ekstremt og farligt vejrfænomen på vej mod Danmark: Sådan rammer det dig
Se også
Dramatisk morgen: Person lå bevidstløs omgivet af politi og redningsfolk

Det er en person, der fundet død i Lynghøjsøerne i Roskilde, hvor politiet lørdag aften og natten til søndag har ledt efter en mand i vandet.

Det oplyser Midt- og Vestsjællands Politi natten til søndag på meddelelsestjenesten Politi Update.

– Denne person er klokken 01.29 fundet død i vandet, skriver politiet.

De pårørende er underrettet.

Vagtchef ved politikredsen Henrik Olesen oplyste lørdag aften, at politiet var til stede ved Lynghøjsøerne i forbindelse med en mulig drukneulykke.

Vidner kontaktede omkring klokken 21.00 politiet, efter at de havde set en ung mand forsvinde under en svømmetur.

– Et vidne har set en, der plasker med armene, og så går han under vandet. Han er ikke set komme op igen, sagde Henrik Olesen lørdag aften til Ritzau.

Dykkere blev sat ind for at lede efter manden i vandet, ligesom en helikopter på et tidspunkt også indgik i eftersøgningen.

– Dødsfaldet skyldes en ulykke og ikke en kriminel handling, skriver politiet natten til søndag på Politi Update.

/ritzau/

Annonce
Annonce
Annonce