En 17-årig dreng er blevet smidt i politiets detention, efter at en studenterfest hjemme hos ham selv tilsyneladende stak helt af
Fyns Politi er sent fredag aften rykket ud til en adresse i Nyborg, hvor en studenterfest har udviklet sig til et stort familiedrama.
En 17-årig dreng bosat i samme by er i den forbindelse blevet anholdt og sigtet, da han ifølge politiet har begået vold mod sin egen mor.
Det skriver TV 2 Fyn.
“Vi kommer frem til studenterfesten, men han er gået derfra. Han har optrådt voldeligt og truende over for sin mor,” siger vagtchef ved Fyns Politi Henrik Krøygaard til TV 2 Fyn.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Det var omkring klokken 23.00 fredag aften, at politiet modtog anmeldelsen om det voldelige forhold til studenterfesten i Nyborg.
Vagtchef Henrik Krøygaard kan på nuværende tidspunkt ikke uddybe, hvad der ledte op til volden, eller hvordan volden præcis foregik – men han fortæller, at den 17-årige dreng lørdag morgen befinder sig i detentionen, og han nu skal afhøres og sigtes, inden han bliver løsladt.
Der er ingen personer, der er kommet alvorligt til skade, skriver TV 2 Fyn.
I en helt anden og mere voldsom sag, lyder det nu, at en 18-årig student er afgået ved døden.
Den 18-årige mand har ifølge politiet været udsat for en alvorlig forbrydelse på en afsidesliggende vej.
I den forbindelse er to mistænkte gerningsmænd blevet anholdt.


