Stort område afspærret på Amager

Politi, ambulance og brandvæsen er rykket ud til et område på Amager, hvor en brand skulle være brudt ud. Her er et større område nu blevet afspærret, mens der arbejder på stedet. En kvindelig beboer i et hus skulle på egen hånd have forsøgt at slukke branden og har dermed pådraget sig en skade på hånden.

Søndag aften er flere politi, ambulance og brandvæsen rykket massivt ud til en villavej på Amager, som nu er blevet afspærret.

Beredskabets arbejde centrerer sig om et hus på vejen, hvor der skulle være opstået en brand.

Her har en kvindelig beboer i huset forsøgt på egen hånd at slukke branden, og det har medført, at hun har fået skader på hånden.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Ambulance er fremme ved hændelsen – se flere billeder nederst i artiklen

Det oplyser Jesper Frandsen, vagtchef hos Københavns Politi.

Branden er brudt ud ved et stakit på Poppelvej i Dragør på Amager, fortæller vagtchefen til Presse-fotos.dk.

Se også
Vildt drama på Amager eskalerer

Der var ifølge politiet ikke behov for at tage kvinden med til tjek på sygehuset, da skaderne på hånden var i mindre grad.

Hvordan branden er brudt ud, er på nuværende tidspunkt uvist.

Korte videoer