Siden første udgave i 1985 har Danmark Rundt – med undtagelse af pausen fra 1989 til og med 1994 – haft status som Danmarks største etapeløb.
Gennem årene har danske og internationale stjerner som Bjarne Riis, Mads Pedersen, Fabian Cancellara, Remco Evenepoel og senest Wout van Aert vundet løbet.
I en lang årrække har Danmark Rundt – officielt PostNord Danmark Rundt – haft sit faste tv-hjem hos Danmarks Radio.
Men det er nu slut.
Danmarks Cykle Union, der har arrangeret løbet siden 1995, har nemlig indgået en aftale, der giver løbet et nyt hjem.
(Artiklen fortsætter under billedet)

‘Et naturligt match’
I en fælles pressemeddelelse annoncerer DCU og TV 2, at de to parter har indgået en aftale, der løber frem til 2030.
Aftalen betyder, at TV 2 nu har sikret sig tv-rettighederne til løbet i de næste fire år.
Og det glæder stationen.
“Vi er meget glade for aftalen med DCU. Jeg har selv oplevet den særlige interesse og fællesskabsfølelse, der følger Danmark Rundt, når feltet bevæger sig gennem landet. Danmark Rundt er et naturligt match for TV 2, og sammen med TV 2 Regionerne kan vi bringe danskerne endnu tættere på både cykelløbet og de mange lokale historier, der opstår undervejs. Vi ser et stort potentiale i at udvikle dækningen yderligere i de kommende år,” siger Frederik Lauesen, direktør for Sport og Produktion på TV 2, i pressemeddelelsen.
TV 2 har i forvejen rettigheder til en række forskellige løb – blandt andet det igangværende VM – og stationen er for mange danskere særligt forbundet med sommerdage på sofaen med Tour de France på skærmen.
Derfor mener man hos DCU også, at der er tale om et naturligt match.
“For mange danskere er der en direkte kobling mellem cykelsporten og TV 2, så vi er naturligvis meget glade for og stolte af, at hele Danmarks store etapeløb nu hører hjemme på TV 2. Vi forsøger hele tiden at løfte niveauet og kvaliteten af Danmark Rundt, og med denne aftale får vi helt nye muligheder for at udvikle løbet yderligere,” siger Danmarks Cykle Unions eventchef Klaus Falk Paarup.
Skal udvikle løbet
Både TV 2 og DCU giver i pressemeddelelsen udtryk for, at den nye aftale skal være med til at udvikle løbet i fremtiden.
“Med det langsigtede partnerskab med DCU kan vi udvikle Danmark Rundt som både sportsbegivenhed, medieoplevelse og attraktiv kommerciel platform. Ambitionen er at gøre begivenheden større og skabe nye muligheder for de virksomheder, der ønsker at engagere sig i dansk cykling. Samtidig vil vi bidrage til en endnu stærkere fortælling om sporten, både på og uden for skærmen,” siger Peter Olafsson, reklamesalgsdirektør hos TV 2.
Som led i aftalen vil DCU og TV 2 i samarbejde med løbets sponsorer også have et større fokus på fanaktivering i målbyerne.
Aftalen rækker desuden langt ud over den lille uge, hvor løbets fem etaper kører gennem landet.
De to parter vil nemlig arrangere en række events gennem hele året.
En talk med Mads Pedersen og Mattias Skjelmose i Imperial i København er allerede planlagt i november.
Her går overskuddet til danske talenters deltagelse i VM og EM.
“Det her er langt mere end en klassisk rettighedsaftale. TV 2 har en enestående position inden for cykelsporten og en rækkevidde, der kan samle hele Danmark. For DCU giver den langsigtede aftale den stabilitet og det stærke fundament, vi har brug for, når vi sammen skal udvikle både Danmark Rundt og løfte dansk cykling bredt, både sportsligt og kommerciel,” lyder det fra Anders Radén-Rygaard, kommerciel chef hos DCU.
Ruten til næste års PostNord Danmark Rundt vil blive præsenteret i starten af 2027.