Der er natten til fredag massiv aktivitet ved, hvor både politi og brandvæsen arbejder ved en melding om bygningsbrand i et højhus.
Ifølge de officielle meldinger bliver der sendt en større styrke til stedet, blandt andet er der tale om flere indsatsledere, mandskabsvogne, specialkøretøjer og brandbiler fra flere stationer. Også en operationschef ankommer til adressen.
De første meldinger lyder på røg og flammer, og at beboere var på vej ud af opgangen, mens brandvæsenet begyndte deres arbejde.
Presse-fotos.dks fotograf på stedet fortæller:
(Artiklen fortsætter efter billedet)

‘Politiet og brandvæsenet er talstærkt til stede. Brandkøretøjer og indsatsleder politi. For bare få dage siden var der også bygningsbrand herude. Brandvæsenet har tilkaldt meget beredskab, og lige nu holder politiet briefing med indsatsleder brand. Det lugter lidt, og der bliver arbejdet herude’
Helt konkret foregår branden ved Grøfthøjparken i Viby J.
Politiet og brandvæsenet undersøger i øjeblikket bygningen indefra og udefra for at få overblik over situationen, mens beboere bliver holdt i sikker afstand.
Det er endnu uklart, om der er skader eller tilskadekomne, men ifølge Presse-fotos.dks oplysninger er der ingen tilskadekomne, og det lader til, at der har været brand i et køkken.
Arbejdet fortsætter på stedet, og myndighederne ventes at komme med en opdatering, når de ved mere om brandens omfang og årsag.
Stukket ned på åben gade: Politi massivt til stede


