Et nyt lovforslag om kørekort giver en ny aldersgruppe lov til at køre bil uden ledsager fra 1. juli. Det sker med klare begrænsninger og skærpede regler.
Fra den 1. juli bliver det muligt for en ny gruppe danskere at sætte sig bag rattet uden ledsager. Det er noget, der især vil kunne mærkes uden for de større byer.
Folketinget har nemlig vedtaget et lovforslag om kørekort, der giver 17-årige mulighed for at køre bil alene i dagtimerne. Det sker som led i ændringen af færdselsloven via lovforslag L165, der netop er blevet stemt igennem.
Det skriver Transportministeriet i en pressemeddelelse.
Et ønske om større mobilitet blandt unge
Transportminister Thomas Danielsen forklarer baggrunden for ændringen:
“Kørekort til 17-årige handler om at give unge flere muligheder. Mulighederne for at kunne komme rundt; i skole, på arbejde, til fritidsaktiviteter, ved egen hjælp er vigtig for det gode liv. Uden for de store byer er transportmulighederne begrænsede, og nu giver vi de 17-årige flere muligheder for at transportere sig selv. Samtidig stiller vi også krav til, at alkohol er helt bandlyst, når de unge kører bil ligesom de heller ikke må køre uden ledsager om natten.”
Begrænset adgang – og nultolerance for alkohol
Selvom 17-årige nu får adgang til at køre alene, er der stadig tydelige rammer for, hvornår det må ske. De må kun køre uden ledsager mellem klokken 5.00 og 20.00. I aften- og nattetimerne – fra 20.00 til 5.00 – skal en ledsager med kørekort fortsat være til stede i bilen.
Derudover indføres der en promillegrænse på 0,2 for alle førstegangserhververe af kørekort – uanset alder – i de første tre år efter, de har fået deres førerret. Det er i praksis en nultolerance over for alkohol bag rattet for nye bilister.
Flere muligheder for kørekort – med ansvar
Lovændringen er især relevant for unge i landdistrikterne, hvor offentlig transport ikke altid er tilstrækkelig. Samtidig lægger lovgivningen om kørekort op til, at det øgede ansvar bag rattet skal balanceres med stramme regler for sikkerhed.
Det er første gang, at så unge bilister får mulighed for at køre alene på danske veje. Det sker med både politisk flertal og støtte fra flere interesseorganisationer.