Det er langt fra et demokratisk problem, snarere en demokratisk opløftelse, at kunne tale direkte til borgerne, mener Morten Messerschmidt (DF), men i Frankrig går man alligevel den modsatte vej.
“TAK TIL ALLE JER, DER TAGER DEL I KAMPEN PÅ DE SOCIALE MEDIER”
Sådan indleder Morten Messerschmidt (DF) et opslag på Facebook i dag.
Det bliver til en lang hyldest af de interaktioner, han gør sig med vælgere digitalt på sociale medier, og den indflydelse, det har ifølge partilederen på Dansk Folkepartis politik.
“Mange af de idéer og input, der ender med at præge Dansk Folkepartis politik, kommer netop fra mennesker, der skriver til os her,” skriver partilederen i opslaget, du kan læse nedenfor.
Men denne kærlighedserklæring til de sociale medier er dog ikke at genkende i Frankrig.
Her valgte man nemlig i går at gå videre med at lovgive imod brugen af sociale medier.
Frankrigs parlament har nemlig tirsdag godkendt et lovforslag, der forbyder adgang til sociale medier for børn under 15 år.
Det skriver det franske nyhedsbureau AFP i følge Ritzau.
Det grønne lys fra parlamentet gør ifølge AFP Frankrig til det første land i Europa, der udelukker børn fra apps som TikTok og Instagram.
Forslaget blev i første omgang stemt igennem i Senatet, og skal esenere fik det også opbakning i Nationalforsamlingen.
Tirsdag aften sagde præsident Emmanuel Macron, at Frankrig står i spidsen for de europæiske bestræbelser på at beskytte børn online.
– Frankrig viser vejen i Europa, når det kommer til at beskytte vores børn og teenagere, siger han i en video delt på sociale medier ifølge AFP.
Macron takker samtidig parlamentsmedlemmerne for at støtte lovgivningen.
– Forfatningsrådet skal nu træffe afgørelse om det, og så er det tid til at handle for at gøre denne foranstaltning til virkelighed og beskytte vores børn online, tilføjer han på det sociale medie X.
Selvom Morten Messerschmidt (DF) dog ikke eksplisit nævner hverken det fanske tiltag eller alderen på dem han skriver om så hylder han dog at man frit kan bruge de sociale medier i danmark:
“…Derfor undrer det mig, når nogle gør brugen af sociale medier til et problem i sig selv. At være politiker handler om at være i kontakt med de mennesker, man ønsker at repræsentere. I 2026 foregår en stor del af den kontakt på sociale medier. Det bør vi glæde os over – ikke beklage” skriver han.