Skjult af kongehuset: Her er Dronningens hemmelige arbejde

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Dronningen arbejder nu fra privaten på Fredensborg Slot, uden at det fremgår af den officielle kalender. Alligevel kom der i dag en stor afsløring.

Dronning Margrethe har været meget fraværende fra officielle pligter, efter at hun i September 2026 blev indlagt med efter et ildebefindende.

Derfor har hun ved flere lejligheder måttet melde afbud. Blandt andet til den norske kong Haralds begravelse tidligere på året.

Hendes officielle kalender har derfor også været helt tom.

Men nu viser det sig, at dronningen alligevel har kunnet udføre arbejde fra sin private bolig.

(Artiklen fortsætter efter billedet)

Arkivbillede

Det var nemlig Fredensborg Slot, der dannede rammen om dronningens hemmelige arbejde, skriver Ekstra Bladet.

Se også
Vingegaard-bombe efter brud: Det bliver hans ven

Her uddelte hun nemlig i al hemmelighed Dronning Ingrids Forskerpris, der hvert år uddeles i forbindelse med Den Internationale Gigtdag.

Dronning Margrethe, der er protektor for Gigtforeningen, uddelte prisen for 25. gang.

Prisen består ud over æren af et forskningslegat på 250.000 kroner, der skal støtte den fortsatte forskning og gennemførelsen af projekter.

I år gik prisen til sygeplejerske og professor Jette Primdahl. Hun modtog prisen for sin forskning i reumatologisk rehabilitering.

I sit arbejde har hun et gennemgående fokus på rehabilitering, patientinddragelse og udvikling af sundhedsvæsenets tilbud.

Dronningens hemmelige møde

Det var ikke på forhånd meldt ud, at dronning Margrethe ville uddele prisen den 12. oktober 2026.

Det var derfor ikke muligt for pressen at få adgang til prisoverrækkelsen.

Kongehuset har efterfølgende tilføjet arbejdsdagen til den officielle kongelige kalender.

På Kongehusets hjemmeside er der nu et kort afsnit om dagen, hvor der står, at H.M. Dronning Margrethe overrakte Dronning Ingrids Forskerpris den 12. oktober 2026.

“Overrækkelsen fandt sted i Havesalen på Fredensborg Slot og skete i forbindelse med Den Internationale Gigtdag, hvor Gigtforeningen hvert år uddeler Dronning Ingrids Forskerpris,” skriver Kongehuset på hjemmesiden.

Det vides ikke på nuværende tidspunkt, hvorfor arrangementet først er blevet offentliggjort efter prisoverrækkelsen, og hvorfor det dermed blev afholdt uden forudgående offentlig omtale.

Dronning Margrethe havde senest en officiel arbejdsdag den 7. oktober, hvor den tidligere regent overværede en koncert i Fredensborg Slotskirke i anledning af kirkens 300-års jubilæum.

Annonce

Annonce