Sker først igen om 26 år: Denne dag kan du se sjældent fænomen i Danmark

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Danskerne kan allerede nu begynde at forberede sig, når et sjældent fænomen igen snart kommer til Danmark.

Det danske vejr har allerede bragt bulder, brag, solskin og massiv regn.

Mens skybrud og torden kan skabe fascination hos mange, er det dog efterhånden normalt under den danske sommer.

Men lige om lidt kan danskerne kigge op på himmelen og se et sjældent fænomen.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Arkivfoto

I august kan vi i Danmark nemlig opleve en delvis solformørkelse.

Det skriver DR.

Solformørkelsen vil således være en af de største af sin slags i over et årti. Mere end 85 procent af solen vil blive formørket.

Og der er al mulig grund til ikke at gå glip af den – det kan nemlig tage lang tid, før du igen kommer til at se noget lignende.

DR skriver nemlig, at der vil gå hele 26 år, før en lignende og større formørkelse vil kunne opleves i Danmark.

Det er mere præcist den 12. august omkring klokken 19, at danskerne kan gå udenfor og kigge op mod solen – men det er vigtigt at forberede sig.

Det skyldes blandt andet, at man aldrig må kigge direkte mod solen, når en solformørkelse indtræffer.

Ifølge DR kan man derfor med fordel allerede nu købe en solformørkelsesbrille eller anvende en kikkert med solfiltre lavet til formørkelser.

Derudover skulle der også være flere arrangementer i landet, hvor man sammen med andre kan se den store solformørkelse.

Det er som sagt den kraftigste solformørkelse i over et årti. Den bliver dog slået af den solformørkelse, som mange danskere nok husker fra 2015.

Her var næsten 86 procent af solen formørket, skriver DR. Det sker kun sjældent at så store formørkelser når til Danmark.

Vi skal eksempelvis ifølge DR langt tilbage i historien, før vi finder den seneste totale solformørkelse i 1851. I 1954 kom man dog tæt på, da 99,2 procent af solen var formørket i Skagen, skriver mediet.

Det forventes først, at der igen i Danmark vil opleves total solformørkelse i 2142.

Se også
Far og seksårig datter mister livet: Fireårig datter i kritisk tilstand

Annonce
Annonce
Annonce