Se de festlige billeder: Hvidovre Byfest i fuld gang ved Rebæk Sø

Smukke omgivelser ved Rebæk Sø.

Solen skinnede, stemningen var høj, og både børn og voksne nød den traditionsrige Hvidovre Byfest ved Rebæk Sø.

Hvidovre Byfest er godt i gang ved den smukke Rebæk Sø, hvor området de kommende dage danner rammen om en række festlige aktiviteter for både børn og voksne.

Begivenheden begyndte i går, den 21. juni, og fortsætter frem til mandag den 23. juni.

I anledning af Sankt Hans og sommerens begyndelse er der således opsat et hyggeligt tivoli med Ankers Tivolipark, hvor børn kan prøve forlystelser, og voksne kan nyde stemningen med madboder og musikalske indslag.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Mange lokale lagde vejen forbi teltet for at tage del i festlighederne.

Det store telt på pladsen fungerer som samlingspunkt for underholdningen og skaber en intim og livlig atmosfære.

Og mandag kulminerer festlighederne så med Hvidovre Kommunes officielle Sankt Hans aften.

Her bydes der på musik, båltale og den traditionelle afbrænding af bålet ved søens bred – en begivenhed, som hvert år samler borgere fra hele kommunen.

Med byfesten ved Rebæk Sø kombineres traditioner, lokalt fællesskab og sommerstemning, og arrangørerne ser frem til endnu to dage med liv og glade dage i hjertet af Hvidovre.

Presse-fotos.dk var til stede på førstedagen af Hvidovre Byfest og bringer stemningsbilleder fra begivenheden. Se billederne nedenfor:

Den første udgave af World Tour-løbet blev skudt i gang lørdag. Se stemningsbilleder fra en begivenhedsrig dag på to hjul.