Det, der skulle have været en helt almindelig køretur, endte i et mareridt.
Fodboldspilleren blev vidne til sin fætters død, da han i sit bakspejl så bilen bag sig miste kontrollen og smadre ind i en træbarriere.
De to var på vej samme sted hen, men Valon Berisha og hans fætter havde valgt at køre i hver deres bil.
Ifølge østrigske Kronen Zeitung skete ulykken pludseligt. Berisha standsede straks sin bil og løb hen til det forulykkede køretøj for at yde førstehjælp.
Men indsatsen var forgæves.
Efter omkring 30 minutter blev hans fætter erklæret død.
Klubben reagerer
Berishas nuværende klub, FC Zürich, bekræfter i en pressemeddelelse, at spilleren ikke selv var involveret i ulykken, men var øjenvidne til den tragiske hændelse.
‘I denne ekstraordinære ulykkelige situation sender vi vores kondolencer til familien og dem, der er berørt,’ lyder det fra klubben.
‘FC Zürich står ved Valon Berishas side i denne svære tid, og vi støtter ham på enhver mulig måde.’
Af hensyn til familien ønsker klubben ikke at give yderligere oplysninger.
På banen kort før tragedien
Den tragiske hændelse kommer kort tid efter, at Berisha lørdag aften var med til at sikre FC Zürich en 2-1-sejr over Grasshopper Club Zürich.
Den 31-årige midtbanespiller har gennem karrieren spillet for klubber som Red Bull Salzburg, Lazio, Stade de Reims, LASK og norske Viking.
Nu står han midt i en personlig tragedie, som rækker langt ud over fodboldbanen.

