Ruder sprængt ind i folkeskole

Ruderne på en folkeskole er tirsdag eftermiddag blevet sprængt ind i undervisningslokalerne. Det har været en voldsom hændelse, oplyser brandvæsenet

Både politi, brandvæsen og ambulancetjeneste måtte tirsdag eftermiddag starte sirener, de blå blink og rykke ud, da der blev modtaget et ildevarslende alarmopkald fra en folkeskole.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Her ses skolen, efter branden er slukket

Det er på Nordagerskolen i fynske Ringe, at udrykningen hastede til, efter alarmcentralen havde modtaget opkaldet.

Det skete, da en brand ifølge myndighederne var brudt ud i nogle gummiunderlag ved skolens udendørs legeplads.

“Branden har været så voldsom, at den har sprængt ruderne ind til nogle undervisningslokaler,” fortæller indsatsleder ved brandvæsenet Claus Nørsøller til Fyens Stiftstidende.

Indsatslederen siger samtidig, at der ikke er sket personskade.

Branden er blevet slukket, men der bliver efterfølgende foretaget tekniske undersøgelser på skolen, mens brandfolk også sikre sig, at der ikke er noget, der ulmer.

På nuværende tidspunkt ved Fyns Politi eller brandvæsenet ikke, hvorfor branden brød ud.

Politiet oplyser, at 60-årig mand er flygtet fra en ledsaget udgang fra fængslet. Manden vurderes som farlig, og derfor er en menneskejagt nu sat ind. Hans tidligere ofre er orienteret om flugten.