272 motorcyklister kørte den 17. maj i og omkring Aarhus til gavn for mænds mentale helbred og forskning i prostatakræft. Se billeder af de flotte motorcykler og fine outfits nederst i artiklen.
Søndag den 17. maj stod Aros Classic Motorcycle Community endnu en gang for årets Aarhus Distinguished Gentleman’s Ride.
272 velklædte motorcykelentusiaster var samlet for at tage turen fra Galten via herregården Moesgaard til Aarhus og gennem byens gader.
Kortegen var fyldt med flotte motorcykler og klassiske outfits, men det var altså ikke kun interessen for disse to ting, der samlede deltagerne.
Arrangementet samlede nemlig også ind til en god sag.
(Artiklen fortsætter under billedet)

En global bevægelse
Arrangementet, som Aros Classic Motorcycle Community har stået for i flere år, er en del af den globale bevægelse The Distinguished Gentleman’s Ride.
The Distinguished Gentleman’s Ride, der blev stiftet i Australien i 2012, opstod ifølge bevægelsens hjemmeside på baggrund af et billede af karakteren Don Draper fra serien Mad Men.
På billedet sad Draper, portrætteret af skuespiller Jon Ham, på en klassisk motorcykel iført et stilfuldt jakkesæt.
Det inspirerede tilsyneladende stifteren Mark Hawwa til at starte bevægelsen.
På hjemmesiden fremgår det ligeledes, at The Distinguished Gentleman’s Ride har indsamlet 60 millioner dollars – omkring 387 millioner danske korner – til forskning i prostatakræft og mænds mentale helbred siden 2012.
500 tusind motorcyklister fra 121 lande har ifølge hjemmesiden deltaget i bevægelsen.
På eventsiden for årets arrangement i Aarhus fremgår det, at der var 272 deltagere, og at der blev indsamlet 27.845 euro – svarende til godt 208 tusind danske kroner.
Som et led i indsamlingen havde kunstnerne Mads Krabat og Flemming Hald også doneret henholdsvis et maleri og en skulptur, der blev solgt på auktion forud for turen.
De to kunstværker blev solgt for henholdsvis 7.200 og 8.000 kroner.














