Rejsekort melder ud: Her kommer efterspurgt funktion

Mange har ventet i spænding på, at funktionen rullede ud. Nu ligner det, at den er lige på trapperne.

Brugere af rejsekortet har måttet væbne sig med tålmodighed.

Funktionen skulle have været introduceret i slutningen af 2025, men her fire måneder inde i 2026 er den ingen steder at finde, men det kommer den.

Rejsekort oplyser, at funktionen vil komme i efteråret 2026.

Det skriver TV 2 Kosmopol.

(Artiklen fortsætter efter billedet)

Rejsekort
Illustrationsfoto.

Da det fysiske rejsekort blev udskiftet med det digitale, kunne man ikke længere fortsætte sin rejse, kun checke ind og checke ud.

Det har frustreret flere af TV Kosmopols brugere, der har efterspurgt, at funktionen kommer igen.

‘Vi vil gøre opmærksom på det på rejsekort.dk, når funktionen kommer, så det bliver nemt for både nye og eksisterende brugere at fortsætte deres rejser i appen,’ oplyser kundedirektør ved virksomheden, Jens Willars til mediet

Funktionen betyder, at rejser, der foretages lige efter hinanden bliver betalt som værende én samlet rejse.