En af de første danske realitystjerner er gået bort i en alder af 88 år. Dødsfaldet giver anledning til stor sorg hos vennen og ‘Robinson’-holdkammeraten ‘Biker-Jens’.
Da første sæson af ‘Robinson Ekspeditionen’ løb over de danske tv-skærme i 1998, blev det et skelsættende øjeblik i dansk fjernsynshistorie.
Programmet introducerede nemlig danskerne til reality-genren, der i de efterfølgende årtier har nydt enorm succes i landet.
Debutsæsonen, der blev vundet af fængselsbetjenten Regina Pedersen, gjorde navne som Jens Romundstad – bedre kendt som ‘Biker-Jens’ – Gitte Schnell og Kathleen Kai-Sørensen til nogle af Danmarks første realitykendisser.
Nu er en af deres meddeltagere, der ligeledes blev et kendt navn i kølvandet på sin medvirken, gået bort.
(Artiklen fortsætter under billedet)

En rolig skikkelse med samlingskraft
Feltet til den første sæson af ‘Robinson Ekspeditionen’ var på mange måde varieret – blandt andet aldersmæssigt.
Programmets alderspræsident var den 60-årige Ole Louis Thomsen, der grundet sin alder fik tilnavnet ‘Gamle Ole’.
Han gjorde sig positivt bemærket som en erfaren, rolig og pragmatisk figur i programmet. Og han var da også blandt de sidste, der blev sendt hjem fra øen Pom Pom i Suluhavet ud for Borneo.
Men nu er Ole død.
Det bekræfter JydskeVestkysten, ligesom det også fremgår af en dødsannonce på afdoede.dk.
Han gik bort mandag den 23. marts i en alder af 88 år og efterlader sig børnene Anne Katrine, Louise, Jeppe og Per samt børnebørnene Kasper og Mathilde.
Dødsårsagen er endnu ikke offentligt kendt.
Ifølge dødsannoncen finder bisættelsen sted fra Nordby Kirke tirsdag den 31. mars klokken 13.30.
Familien frabeder sig desuden blomster og opfordrer i stedet til, at man betænker Foreningen Grønlandske Børn.
Sagde farvel med dåseøl og piberøg
Under optagelserne til ‘Robinson Ekspeditionen’ stiftede Ole bekendtskab med Jens Romundstad, der blev kendt under tilnavnet ‘Biker-Jens’.
Romundstad har i forbindelse med dødsfaldet skrevet en lang og rørende hyldest på Facebook.
Her fortæller han om, hvordan de hurtigt klikkede, da de mødte hinanden som sidemakkere i flyet til Borneo.
Og det udviklede sig til det, han kalder et umage, men ‘rigtigt’ venskab.
Han fortæller videre, at han altid følte sig velkommen hos Ole og hustruen Ellen i deres hjem på Fanø.
“Jeg er aldrig blevet taget imod med så meget glæde og kærlighed. Jeg har aldrig følt, at jeg havde en ekstra familie. Jeg kan ikke beskrive, hvor meget vi har hygget os, grinet, talt, oplevet sammen af Fanøs vidunderlige natur på de uendelige strande, hundeskovene, Nannas Stue og især Oles hjemmebar og spisebordet med varmeplader (Ole’s opfindelse), spækket med historier og minder fra fjerne rejser,” skriver Jens Romundstad blandt andet.
Ellen gik bort tilbage i 2020, og nu er Ole også rejst herfra.
Tabet efterlader ‘Biker-Jens’ med et enormt afsavn, ligesom Ellens pludselige dødsfald gjorde det for seks år siden.
“Hold kæft, hvor vil jeg savne dig, Ole. Hvor føles det tomt uden dig. Vi nåede at sige farvel, med hver vores dåseøl og piberøg i stuen, men savnet er så stort,” skriver han og afslutter:
“Tak for dig. Tak for din vidunderlige familie. Tak for at du ville være min ven. Tak for alt.”
