
Politiet er sammen med beredskab og ambulance rykket ud til Langstedvej i Langsted.
Årsagen er, at en 35-årig mand er kommet alvorligt til skade i forbindelse med en arbejdsulykke ved Langsted, der ligger syd for Tommerup på Fyn.
Det bekræfter Fyns Politi til Fyens Stiftstidende.
Den 35-årige mand er efterfølgende blevet hastet til Odense Universitetshospital, hvor han ved 14-tiden er indlagt kritisk tilstand.
Politiet modtog anmeldelsen klokken 11:55.
– Arbejdsulykken er sket i forbindelse med noget gravearbejde, hvor der er sket et jordsked. Jeg kan ikke konkludere, om jorden er faldet oven på ham. Den information har jeg ikke på nuværende tidspunkt, siger Milan Holck Nielsen, der er vagtchef ved Fyns Politi til mediet.
Arbejdstilsynet er blevet tilkaldt i forbindelse med ulykken.
– Vi har også Arbejdstilsynet derude. De undersøger altid sagen, når der har været en alvorlig arbejdsulykke. Og det er tilfældet her, siger vagtchefen til mediet.



