
Mindst seks udrykningskøretøjer er netop rykket ud til Tystrup Sø, hvor der er sket en mulig drukneulykke
Akutlægebiler, ambulancer og politibiler befinder sig fredag eftermiddag omkring klokken 15.30 på Tystrupvej i den sydvestsjællandske by Fuglebjerg, hvor man frygter, at fire personer kan være druknet.
Ifølge den indledende anmeldelse skal flere personer være sejlet ud i en kano, der er kæntret. I anmeldelsen lyder det, at der muligvis er tale om fire personer.
Beredskabet har blandt andet sat en redningsbåd i vandet
Anmeldelsen er indløbet klokken 14.58.
Presse-fotos.dk forsøger at få en kommentar fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.
SE OGSÅ: 57-ÅRIG MAND DØD I SOMMERHUSBRAND
OPDATERING:
Politiet oplyser nu på Twitter, at to personer er reddet i land efter at være faldet i vandet. Der er altså ikke tale om fire personer, som i den indledende drukneanmeldelse.
De to personer er kørt til kontrol på Slagelse Sygehus.
‘Umiddelbart er de kun lettere nedkølede,’ lyder det fra politikredsen, der ikke har yderligere oplysninger i sagen.










