
Politiet har anholdt seks udenlandske mænd i forbindelse med en aktion på Stengeroddevej/Toldbodgade i Gråsten onsdag formiddag og eftermiddag.
De vil ikke fortælle, hvad mændene er anholdt for, men de overvejer nu, om de skal fremstilles i grundlovsforhør.
I en pressemeddelelse skriver Syd- og Sønderjyllands Politi dog, at der er tale om en familiestrid, hvor de pågældende var uønskede på adressen.
LÆS OGSÅ: Politi med hunde i aktion Vi vil være tilstede i timevis!
Syd- og Sønderjyllands Politi skriver på Twitter:
“Anklagemyndigheden vurderer i øjeblikket, om der er grundlag for at fremstille de seks anholdte i et grundlovsforhør efter hændelse i Gråsten i morges”.
I den tilhørende pressemeddelelse skriver politiet:
Ingen personer er kommet til skade i forbindelse med hændelsen, og der er roligt i området. Politiet er fortsat til stede i Gråsten i området omkring Kongevej, men politiets arbejde påvirker ikke trafikken i området.



