Marokkaner udvist til Danmark efter slagsmål i tog – kaldte ung kvinde ‘bi*ch’

En marokkansk asylansøger er blevet anholdt i den tyske by Bredstedt, da han kom i slagmål med en 17-årig mand i toget mellem Niebüll og Hamborg. Nu er han blevet udvist til Danmark, hvor han har søgt asyl.

Det skriver tysk politi i en pressemeddelelse.

Manden stod på perronen og ventede på toget, da han fik øje på en 16-årig pige og en 17-årig dreng. Den 25-årige marokkaner kaldte den unge pige for “bitch”, hvorefter den 17-årige mand tog hende i forsvar.

LIGE NU LÆSER ANDRE: BREAKING: SKYDERI PÅ UDREJSECENTER

Da alle tre gik ombord på toget blev asylansøgeren ved med at chikanere de unge mennesker. Da den 17-årige fik nok kom de to mænd i slagsmål og togpersonalet tilkaldte politiet.

Da toget nåede perronen på Bredstedt station stod politiet klar til at pågribe den marokkanske mand.

Han havde ingen papir på sig, men det tyske politi kom frem til, at han hørte til Danmark. Derfor blev det danske politi kontaktet og manden er blevet udleveret til Danmark, hvor han blev hentet ved grænsen

Han er ikke længere velkommen i Tyskland, hvor han nu har fået indrejseforbud.