Letbane hamrer ind i BMW

En større udrykning er sendt afsted efter et letbanetog er hamret ind i en BMW på en overskæring

Tirsdag klokken 16.29 har Fyns Politi og Beredskab Fyn modtaget en anmeldelse om et færdselsuheld på Israels Plads i det vestlige Odense.

Ifølge den indledende anmeldelse er der tale om et letbaneuheld, hvor personer muligvis kan være fastklemte.

Det udløste en større udrykning bestående af politi, en enkelt ambulance og flere brandbiler.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Fremme på stedet kunne det konstateres, at et letbanetog har påkørt en sort BMW på en overskæring af jernbanen.

Under uheldet er toget ramt ind i den forreste del af bilen, hvilket har medført store skader på både tog og køretøj.

Presse-fotos.dk har rakt ud til Fyns Politi for en uddybende kommentar omkring sammenstødet for blandt andet at blive klogere på eventuel personskade.

Politikredsen er dog ikke vendt tilbage på redaktionens henvendelser.

Det er langt fra første gang, at letbanen i Odense har været udsat for et uheld. Ved et tidligere sammenstød kørte toget af sporet. Det kan du læse mere om her.