24. dec. 2022 - 11:37

Gigantisk maduddeling i København lillejuleaftenLillejuleaften, den 23. december, organiserede den landsdækkende forening til bekæmpelse af madspild ‘stop spild lokalt’ en gigantisk uddeling af overskudsmad i Parken i København.

Også i mange andre byer uddelte foreningens lokale afdelinger overskudsmad fra lokale butikker. I København deltog foreningens stifter Rasmus Erichsen selv i arbejdet med at indsamle, sortere, registrere og uddele overskudsmad til knapt tusinde familier i eller omkring København.

Maden, mange, mange tons, blev hele dagen igennem indsamlet af foreningens frivillige fra butikker og lagre i Storkøbenhavn, hvorfra det blev fragtet til Parken og gjort klar til uddeling.

Aftenen igennem stod hundredevis af mennesker i kø rundt om Parken, for at tage del i de mange tons mad, som butikkerne havde fået til overs inden jul.

Amin Jensen sang og optrådte for de som mødte op og fyldte poserne – og siden maverne – med gratis mad.

Frivillige arbejdede dagen igennem med at sortere og pakke
Amin Jensen gæstede uddelingen
Lang kø omkring Parken
Rasmus Erichsen stiftede Stop Spild Lokalt i 2016. Da var Rasmus 17 år gammel


ANDRE LÆSER OGSÅ